Abydos Antik Kenti

Suyu çok derin olmadığından yüzme bilmeyenler için de ideal bir serinleme yeriydi. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen bir kenttir.

Troas

Magydos antik kenti antalya şehir merkezine 8 km uzaklıkta m ö.

Abydos antik kenti. Metin creative commons atıf benzerpaylaşım lisansı altındadır. Antik kentin tam yeri nara burnu olarak bilinen ve asya ile avrupa yakalarının birbirine uzaklığı en yakın noktasında kuruludur. Lebedos antik kenti menderes gümüldür ile ürkmez arasında bugün kısık adı ile bilinen yarımada üzerinde kurulan lebedos 12 iyonya kentinden biri.

Iasos antik kenti muğla nın milas ilçesinin kıyıkışlacık köyünde yer alıyor. Arkasında magydos antik kenti kalıntılarının yer aldığı karpuzkaldıran plajı 1970 li yılların başlarına kadar antalyalıların çok rağbet ettiği çok ince kumlu bir plajdı. Antik kyme kenti kalıntıları izmir den bergama ya giden yolun sol tarafında aliağa ilçesinin 6 kilometre güneyinde yer alıyor.

Abidos veya abydos çanakkale merkezden 6 km uzaklıkta bulunan nara burnu nda yer alır. 2400 yıllık tarihi geçmişe sahip kent bugün karpuzkıran plajı olarak bilinen bölge ile askeri bölgenin arasında kurulmuş bir liman kentidir. Arkasında magydos antik kenti kalıntılarının yer aldığı karpuzkaldıran plajı 1970 li yılların başlarına kadar antalyalıların çok rağbet ettiği çok ince kumlu bir plajdı.

Bu sayfa son olarak 29 mart 2020 tarihinde ve 15 51 saatinde değiştirilmiştir. Onur kuşku abydos antik kenti çanakkale il merkezi sınırları içinde kalmaktadır. Iran hükümdarı xerxes yunanistan a seferinde boğaza gemileri ile köprü kurarak ordularını buradan geçirmişti.

çanakkale boğazı nın hellespontos en dar yerinde asya ile avrupa arasındaki geçişin en kolay olduğu noktada kurulmuştur. Büyük iskender in anadolu seferiyle makedonya dan gelenler tarafından kurulan daha sonra bergama krallığı ve roma imparatorluğu na bağlanan derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan blaundos antik kenti nde 2016 yılında başlayan kazı çalışmaları sürüyor. şehir merkezine mesafe olarak en yakın antik yerleşim olmasına karşılık askeri alan içerisindeki konumu dolayısıyla ziyaretlere kapalıdır.

Kıyıkışlacık köyüne milas dan kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Bu siteyi kullanarak kullanım şartlarını ve gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz. Vikipedi ve wikipedia kâr amacı gütmeyen kuruluş olan wikimedia foundation inc.

Eğer özel aracınız ile gitmek isterseniz milas merkezde bulunan köy tabelasını takip edebilir oradan da iasos antik kenti ne ulaşabilirsiniz. Abydos antik kenti çanakkale boğazı nda antik kent nağra burnu doğusundadır sestos karşısında denize doğru uzanmış alçak bir tepenin üzerine kurulmuş olan abidos ilkçağda bu kıyıların başlıca beldesi durumundaydı.

Abidos Misir Antik Kenti Tarihi Ozellikleri Eserleri Hakkinda Bilgi Nkfu

Abidos Misir Vikipedi

S E H R I R U Z G A R Canakkale Antik Sehirleri

Abydos Antik Kenti Canakkale Merkez Canakkale Harbi

Canakkale Yakin Cevresi Antik Mirasina Yolculuk Canakkale Turizm Rehberi

Thracian Chersonese Png 497 465 Research Presentation Pontoon Leander

Canakkale De Eski Yerlesim Kalintilari Kalenin Sesi Gazetesi Haber Portali Canakkale

Canakkale De Eski Yerlesim Kalintilari Kalenin Sesi Gazetesi Haber Portali Canakkale

Abydos Antik Kenti Hakkinda Bilgi