2 Xanthos Ve Letoon Antik Kentleri Antalya

Antalya da kaş fethiye karayoluna paralel eşen çayı bulunuyor. Akdeniz de deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan sel ve erozyon tehdidi antalya daki 2 antik kenti de vurabilir.

Xanthos Letoon Unesco World Heritage Centre

Antalya antik kentleri sayfamızda bu tarih dolu ilimizdeki diğer ören yerleri.

2 xanthos ve letoon antik kentleri antalya. Antik şehre kadar aracınızla gidebiliyorsunuz. 1988 yılında letoon antik kenti yle birlikte unesco dünya mirası listesi ne alınan xanthos antik kenti diğer adıyla tarihi likya şehri anadolu nun en göz kamaştırıcı hazinelerinden biri. Antik kent çayın hemen kıyısında kınık beldesinde yer alıyor.

Eski çağda ksantos olarak bilinen 120 km uzunluğundaki eşen çayı akdağlar dan çıkıp seki yaylası ndan geçerek ören deki sivrikaya nın dibinden fışkıran ana kaynakla buluştuktan sonra en büyük kolu olan akçay la birleşip karaçay ı da sularına katarak denize dökülür. Instagram ın ünlü gezgininayakizleri hesabının sahibi cüneyt durhan sizleri yola çıkmaya teşvik edecek bir likya gezi rehberi hazırladı. Perge antik kenti antalya kent merkezine 17 km uzaklıkta aksu ilçesinde yer alıyor anadolu nun en düzenli roma dönemi kentleri arasında gösterilen perge mimari özellikleriyle öne çıkıyor.

Diğer ikisi xanthos ve letoon antik kentleriydi. Muğla antalya sınırında yer alan ksantos antik kenti ve letoon antik kenti türkiye nin unesco dünya mirasları listesi nde yer alan iki ayrı önemli antik kenttir. Ksanthos xanthos ve letoon antik kentleri 1988 yılında unesco dünya mirasları listesi ne dahil edilmiştir.

Myra limyra olympos phaselis side aspendos ve perge antik kentleri. Avrupalı bilim adamlarının yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre antalya muğla il sınırında bulunan dünyaca ünlü xanthos ve letoon antik kentleri de sular altında kalma riski taşıyor. 545 ve 546 yıllarında pers kumandanı harpagos tarafından kuşatılır xanthoslular kahramanca karşı koyup direnmelerine rağmen çaresiz duruma düştüklerinde kadın ve çocuklarını öldürüp şehri ateşe vererek insansız ve harap bir şehri harpagos a bırakırlar.

Kınık içine vardığınızda yol sizi xanthos a götürüyor. Xanthos letoon antik kenti ne nasıl gidilir. Bu topraklar yüzyıllar hatta bin yıllar boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış likya ve pamfilya birlikleri nin önemli kentlerini barındırmış.

475 450 arasında xanthos bu kez yangın. Bu iki antik kentin aralarındaki tarihsel ve organik bağlar beraber anılmalarına ve listeye. Antalya nın en batı ucuna kaş ilçesinin kınık beldesine muğla sınırına gidiyoruz ve xanthos ksanthos antik kenti ni ziyaret ediyoruz.

Antalya nın antik kentleri 1. Xanthos antik kenti tüm antik kent. Antalya il sınırları içerisinde çok sayıda antik kent bulunuyor.

Burası likya birliği nin başkenti olmasının yanı sıra unesco dünya kültür mirası listesi nde olmasıyla da önemli bir tarihi ve kültürel nokta.

Turizm Calismalar Hiz Kazandi Gazete Besiktas Kurucusu Gazeteci Ismail Bastug

Goz Kamastiran Miras Likya L Xanthos Antik Kenti L Antalya

Xanthos Letoon Kilsan Blog

Gezi Rehberi Xanthos Letoon Antik Kentleri Mugla Antalya Kampus Kod

Xanthos Letoon Antik Kentleri Mugla Antalya Tatil Ana

Xanthos Letoon Kilsan Blog

Xanthos Letoon Turkiyenin Gercekleri Com

Xanthos Letoon

Antik Kentlerimiz Hellovillam