Soli Antik Kenti

şu ana kadar yapılan arkeolojik kazılar ışığında mö 2000 den itibaren doğu akdeniz in en önemli liman kentleri arasında olan antik kentin kazıları ilk. Soli antik kenti sit alanı olarak kabul edilen soli antik kenti mersin mezitli ye bağlı olan viranşehir de bulunmaktadır.

Soli Pompeipolis Kultur Portali

Yüzyılda rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş mersin gibi büyük bir şehrin bu derece zengin antik kalıntı birikimine sahip olduğunu ancak burada uzun süre kalınca fark edebildim.

Soli antik kenti. 1 184 1 dakika okuma süresi. Kıbrıs ta kurulan en önemli şehir krallıklarından biri olan soli nin tarihçesi mö. Mersin il kültür ve turizm müdürlüğü arşivi.

Soli lefke kıyılarında gemikonağı yakınlarında yer alan bir antik kenttir. Mezitli merkez belediyesinin viranşehir semtindedir. Seyyah 28 mart 2018.

Soli antik kenti mersin in 14 km batısında mö 700. Kıbrıs adasındaki on krallıktan biri olan soli nin ilk olarak m ö. Soli antik kent öreni deniz kıyısına yakın geniş bir sit alanıdır ve mersin kent dokusu içerisinde yer almaktadır.

Kent adı güneş anlamına gelir. Soli antik kenti. 700 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Kaldığım 10 gün boyunca antik kilikya coğrafyasına dair bu etkileyici mirasları keşfetmeye çalıştım. Soli pompeipolis antik kenti. 700 lü yıllarda yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlamıştır.

Soli pompeiopolis viranşehir kazıları işığında erken bizans takıları. Yapılan araştırmalarda şehrin uzunca bir sure stratejik konumu verimli toprakları. çünkü bu bölgedeki limanlar daha çok doğal konumları itibarı ile kullanılmışlardır.

Antik dönem e ait liman kalıntısı gözle görülebilen ender ören yerlerinden birisidir. Mersin in mezitli ilçesindeki viranşehir mahallesi nde yer alan ve roma nın en önemli antik limanları arasında gösterilen soli pompeiopolis antik kenti yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken bir kenttir. Binyılın başlarında kurulduğu tahmin edilmektedir.

Soloi pompeiopolis heykelleri 2000 2003 geology materials and the design of the roman harbour of soli pompeiopolis turkey. Yüzyıl ortalarından başlayan ve büyük iskender e kadar süren anadolu daki pers egemenliği soli için de geçerlidir. Kıbrıs ta kurulan en önemli şehir kırallıklarından biri olan soli nin tarihçesi m ö.

Kentin adınının atina lı filozof solon a dayandığı söylenmektedir. 700 yıllarına kadar uzanmaktadır. Yapılan araştırmalarda şehrin uzunca bir süre stratejik konumu.

Soli liman kenti hellenistik dönem. Soli pompeiopolis te lra 1 amphora fırını alanı an lra 1 amphora kiln site at soli pompeiopoli. Tarihten bu güne soloi solipolis ve pompeipolis isimleriyle anılmıştır.

Soli kenti mö 700 yılları civarında rodos adasından gelen dorlar tarafından kuruldu.

Soli Antik Kenti Lefke Belediyesi

Soli Antik Kenti Gezilesiyerler Steempeak

Soli Antik Kenti Ne Nerede

Soli Antik Kenti Picture Of Soloi Pompeipolis Mezitli Tripadvisor

Soli Antik Kenti Visit North Cyprus

Soli Pompeipolis Kultur Portali

Soli Pompeiopolis Antik Kent Kentin En Guzel Simgelerinden Birisidir Mersin

Soli Pompeiopolis Dunya Kultur Mirasi Listesi Ne Aday Kultur Sanat Haberleri

Soli Antik Kenti Lefke Belediyesi