Sagalassos Antik Kenti Nerede

Sagalassos tıpkı diğer antik dağ kentlerine benzemekteydi sagalassos tıpkı diğer antik dağ kentlerine benzemekteydi. Sagalassos antik kenti milattan önce 190 da pisidia roma etkisine girmiştir.

Binlerce Yillik Tarih Sagalassos Antik Kenti

Antik yunan da pisidya nın başkenti olan bu şehrin çoğu yapısı kısmen ayakta kalabilmiştir.

Sagalassos antik kenti nerede. Seyyahlar bu yazımızda sizlere sagalassos antik kenti nerede nasıl gidilir burdur gezi rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Burdur ilinin ağlasun ilçe sınırlarında bulunan antik kent ilk yerleşim izleri günümüzden 12 000 yıl öncesine dayanmaktadır. Antik kentin tarihi konusunda çok net bilgilere ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Sagalassos antik kenti tarihi. Sagalassos antik kenti sagalassos antik kenti nerede sagalassos antik kenti nasıl gidilir sagalassos antik kenti hangi ilde. 16 mart 2020 sagalassos antik kentinin hikayesi sagalassos antik kenti nerede ve nasıl gidilir sagalassos antik kenti giriş ücreti.

333 senesine ait eserlerde bu antik kentten açık bir şekilde bahsedilmektedir. Sagalassos antalya ya 110 isparta ya 41 km uzaklıkta burdur un ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan antik bir kenttir. Sagalassos antik kenti nerede nasıl gidilir ziyaret saatleri giriş ücreti burdur ili ağlasun ilçe sınırında bulunan sagalassos antik kenti gezilip görülmeye değer tarihi bir yerdir.

Sagalassos antik kenti hakkında. Bu eşsiz tarihi şehir ve kalıntılar burdur un ağlasun ilçesinde bulunuyor. Sagalassos antik kenti nerede nasıl gidilir.

Ancak harabelerin sagalassos antik kenti ne ait olduğu 1824 te bir yazıt okunduğunda belirleniyor. Milattan öncesine ait eserlerin bazılarında bu antik kente ait bilgiler yer almaktadır. Diğer kentlere olan uzaklıklar ise şöyle.

1990 yılında marc waelkens a. Her antik kentin kendine özgü bir karakteri mimarisi bulunduğu gibi sagalassos antik kentinin de kendisine ait bir karakteristik özelliği bulunmaktaydı. Ağlasun ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta.

Bunların en iyi durumda olanı ise tiyatro bölümüdür. Antik kent antik dönemde pisidia bölgesi olarak bilinen yer içinde yer. Muhteşem bir büyüklükte olan sagalassos antik kenti her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır.

Romalılar bölgeyi bergama krallığı na bırakır mö 133 te iii. Kentte ara ara başlanan kazı çalışmaları sürekliliğini yitiriyor ta ki 1983 yılında stephen mitchell in idaresinde yeni kazı çalışmaları başlayana kadar. Batı toroslar ın bir parçası olan ağlasun dağının güney eteklerinde 1450 1700 m.

Hellenleşme öyle bir noktaya gelir ki sagalassos un ileri gelenleri pisidia nın başka yerlerinde görülmeyen şekilde adlarını pers ve yunan krallarının adlarıyla değiştirirler. Burdur ile arasındaki uzaklık 40 km.

Sagalassos Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir Burdur Gezilecek Yerler

Sagalassos Antik Kenti

Toroslarin Isildayan Kenti Sagalassos Nurgul Buyukkalay Kose Yazilari

Sagalassos Antik Kenti Rehberi Nerede Tarihi Ve Giris Ucreti

Sagalassos Antik Kent Youtube

Asklarin Ve Imparatorlarin Sehri Sagalassos Antik Kenti Konuklarini Bekliyor Ntv

Sagalassos Antik Kenti Kultur Portali

Burdur Da Bir Antik Kent Sagalassos Seyahat Haberleri

Sagalassos Antik Kenti Hakkinda Bilgi Tarihi Nerede Nasil Gidilir