Pınara Antik Kenti Fethiye

Kentin ismi likçe kitabelerde pinale olarak okunmaktadır. Fethiye merkezinden 45 km uzaklıkta fethiye kaş karayolunun 5 km batısında yer alan pınara antik kenti ne minare köyü nden 2 km lik stabilize yolla ulaşılıyor.

Tombs Pinara Antik Kenti Fethiye Resmi Tripadvisor

Günümüzde ise antik kentin yakınında bulunan köyün ismi pınara yı çağrıştırır bir değişimle minare olarak yaşamaktadır.

Pınara antik kenti fethiye. Fethiye coğrafyası adını dahi pek duymadığınız çok sayıda antik mirasa ev sahipliği yapıyor. Km den batıya ayrılan yolun devamında 6 km sonra minare köyüne ulaşılıyor. Likya dilinde pinale veya pinara yuvarlak anlamına gelmektedir.

Xanthos tan sonra fethiye yoluna devam edip pinara tabelasından sola dönerek 5 km daha ilerlediğinizde minare köyü nden antik kente yaya olarak devam edebilirsiniz. Minare köyünün halkı ören yerine çıkan yolu gösterebileceği gibi ulaşımda traktörlerle de yardımcı oluyor. Pınara antik kenti fethiye ve kaş karayolu üzerinde yer alan eşen yakınlarında ayrılan yol sizi 6 km sonrasında minare köyü bölgesinde yer alan harabelere götürür.

Fethiye nin kumluova beldesinde yer alan letoon antik kenti ve ören yeri likya yürüyüş yolunun bir halkası olduğu gibi lycia federasyonu nun önemli bir şehridir. Tiyatro örenyeri ve daha bir çok kalıntı ziyaret edilebilir. Muğla nın fethiye ilçe merkezinden 45 km uzaklıkta minare köyündeki pınara antik kenti de bunlardan biri.

Pınara antik kenti fethiye kaş karayolu üzerinde eşen kasabasının hemen yakınlarında olan minare köyünde bulunan antik kent fethiye gezinizde uğramanız gereken rotalar arasında olmalı. Strabon artemidoros dan alıntı yaparak likya birliği meclisinde üç oy hakkına sahip altı kentten birinin pınara olduğunu bildirmektedir. Fethiye yakınlarındaki likya antik kenti.

Fethiye ye 45 km mesafede minare köyü yakınında bulunmaktadır. Pınara antik kenti fethiye. Pınara antik kenti seydikemer fethiye pınara antik kenti ni ziyaret etmeden önce mutlaka okumanız gereken bir gezi notu.

Bakınız pınara antik kenti. Yuvarlak bir tepeye kurulduğundan adını likya dilinde yuvarlak anlamına gelen pinale veya pinara kelimelerinden alan antik kent likya uygarlığı nın üç. Pınara harabeleri de bu köyün gerisinde bulunuyor.

Fethiye eşen yolu üstünde 45. 146 yorum makale ve 228 resme bakın. τὰ πίναρα eskiden artymnesus veya artymnesos.

Likya döneminde xanthos un nüfusu oldukça artar bu durumda yeni arayışlara giren xanthos halkı içerisinde bir. Pınara harabeleri de minare köyü nün gerisinde bulunmaktadır. Fethiye pınara antik kenti.

Pinara Antik Kenti Haber Gezi

Pinara Antique City Fethiye Tripadvisor

Pinara Antik Kenti Fethiye Mugla Pinara Lykia Birligi Kentleri Arasinda 3 Oya Sahip Olanlardan Biridir Bu Da Kentin Doneminde Onemli Turkiye Antika Fethiye

Pinara Antik Kenti Gezbiraz Seyahat Rehberi Gezi Bloglari Tatil Ve Gezi Siteleri

Pinara Antik Kenti Youtube

Pinara Antik Kenti Tarihi Yerler Gezilecek Yerler Light Tours Tatil Rehberi

Pinara Antik Kenti Kral Kaya Mezarlari Ile Tarihe Taniklik Ediyor

Pinara Antik Kenti Agora Pinara Antik Kenti Fethiye Resmi Tripadvisor

Pinara Antik Kentini Gezelim Tatil Deniz Keyfi Rehberi Tatil Rehberi Tatil Yerleri Tatil Mekanlari Tatil Otelleri Tatil Koyleri Gezilecek Yerler Antik Kentler Kis Tatil Otelleri Yaz Tatili