Olympos Antik Kenti Antalya

Likya bölgesinin en önemli antik kenti olan olimpos antik kenti kemer 40 kilometre uzaklıktadır. şehrin temelleri eski helenistik dönemde mö.

Olimpos Antik Kenti Olympos Antalya Gezi Rehberi

Antalya da bir likya kenti olan olympos un bu adı 16 km kuzeyinde bulunan 2375 metre yüksekliğe sahip tahtalı dağı ndan ya da musa dağı ndan aldığı sanılmaktadır.

Olympos antik kenti antalya. Antalya nın güney sahillerinde phaselis ten sonra ikinci önemli liman kenti olympos adını torosların batı uzantılarından 2375 m yükseklikteki olimpos dağı ndan tahtalı dağı alıyor. 300 civarında inşa edilmiştir. Anasayfa antik kentler olympos antik kenti hakkında önemli bir liman kenti olan olympos kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte i ö 167 168 yıllarında basılan likya birlik sikkelerinde adı geçen ve likya birliği nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biridir.

Olimpos beydağları milli parkı alanı içerisinde bulunan olympos antik kenti antik likya yolu nun en gözde kavşaklarından biri. çok geniş alana yayılmış bu antik kent doğayla iç içe bir tarafta milli park ve dağ diğer tarafta dere ve deniz. Olimpos antalya nın en mistik bölgeleri arasında yer almaktadır.

Km kuzeyinde bulunan torosların uzantısı 2375 m. 2 olympos antik kenti. Antalya kumluca karayolu üstünden iki girişi vardır.

Köklü tarihinin dokularını inceleyebileceğiniz bu kentte fazla kazı. Yüzyıla dayanan olimpos antik kenti varlığını m s. Geri olympos antik kenti olimpos olympos antik kenti antalya nın batısında kumluca ilçesi sınırları içerisinde yer alan önemli liman kentidir.

Bölgeye turistler tarafından gösterilen yoğun ilgi tarihin doğa ile birleşmesinin yanı sıra kentin çıralı plajı ile de dikkat çekmesidir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntıları helenistik roma bizans dönemlerine aittir. Olympos antik likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur.

Olympos antik kenti antalya nın batısında kumluca ilçesi sınırları içinde kemer ile adrasan arasında yer alan önemli bir liman şehridir. Antalya il sınırları içinde olup bu bölgenin tarihi incilerinden sadece bir tanesidir. Antik tiyatro ayrıca konserler etkinlikler için kullanılmaktadır.

Antik alanların çevresinde yapılaşmanın yasak olması ile de kentin yapısı bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Kuzeyindeki torosların batı uzantılarından biri olan 2375 m. Antalya nın güney sahillerinde phaselis ten sonra ikinci önemli liman kenti olan olympos adını yunancada ulu dağ anlamına geldiği yöre halkının ise torosların batı uzantılarından olan 2375 metre yükseklikteki olimpos dağı ndan tahtalı dağı geldiği dillendirilmektedir.

Olympos antik kenti likya yolu nun 7 5 km sini oluşturuyor. Yüksekliğe sahip tahtalı dağı ndan alır. Olympos antalya nın güney sahillerinde phaselis ten sonra ikinci önemli liman kenti.

Yüksekliğe sahip tahtalı dağı ndan alır. Olimpos antik kenti m ö. Büyük iskender in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını olympos a komşu bir liman şehri olan phaselis te geçirdiği bilinmektedir.

Olimpos Antik Kenti Antalya Da Ne Yapilir Antalya Sehir Rehberi

Olimpos Antik Kenti Olympos Antalya Gezi Rehberi

Olympos Arkeoloji Kazilari Tanitim Filmi Yayinlandi Haberi Arkeolojik Haber Arkeoloji Haber Arkeoloji Haberleri

Olympos Antik Kenti Gezgin Cift

Olympos Kultur Portali

Olympos Antik Kenti Olimpos Tum Detaylariyla Gezi Rehberi

Antalya Olympos Olympos Antik Kenti Ve Plaji Cirali Yanartas

Kumluca Nin Tarihi Ve Turistik Yerleri Tarihin Izlerini Gunumuze Ulastiran 8 Yer

Antalya Ili Olympos Antik Kenti Gezi Rehberi