Misis Antik Kenti

Geçmişin kültürel mirasını günümüze taşıyan antik kentler aradan geçen yüzyıllarca yıla rağmen görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Theodor helmuth bosser başkanlığında kazı çalışmaları 1957 yılında devam etmiş ve höyükte islam dönemine ait kubbeli tuğladan büyük bir sarnıç çıkarılmıştır.

Misis Antik Kenti Nde Sonbahar Kazilari Basladi

Türk ve italyan arkeologların birlikte yaptığı kazı çalışmaları sı.

Misis antik kenti. Lokman hekim in de memleketi olan misis antik kenti nin tarihi m ö. Misis antik kenti nde sonbahar kazısı sona erdi adana da 7 bin yıllık geçmişi gün yüzüne çıkartan ve sekiz yıldır devam eden misis antik kenti ndeki sonbahar kazısı sona erdi. Antik kentin tarihi neolitik çağ da başlamaktadır ve söylenilenlere göre bu antik kenti truva kahramanlarından biri olan mopsos kurmuştur.

1956 ile 1958 yılları arasında alman arkeolog prof. Misis in tarihi antik kentin üzerinde bulunduğu ve neolitik çağ la tarihlenen höyük ile başlar. Hep beraber misis antik kenti ni adana nın simgesi haline getirmeye çalışıyoruz diye konuştu.

Misis antik kenti nde sonbahar kazısı sona erdi adana da 7 bin yıllık geçmişi gün yüzüne çıkartan ve 8 yıldır devam eden misis antik kenti ndeki sonbahar kazısı sona erdi. Müzede antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan bazı eserler ve m s. Antik yerleşim hakkındaki ilk yüzeysel araştırma ve kazılar misis antik kent bölgesindeki höyükte başlamıştır.

Misis antik kenti mopsuestia ceyhan nehri kenarında tarihi ipek yolu üzerinde kurulmuş adana dan sonra gelen ikinci bir geçit durumundadır. Misis antik kenti ne gittiğinizde bu antik kentin sınırları içerisinde yer alan misis mozaik müzesi ni de ziyaret etmelisiniz. Sonbahar kazısının da son aşamada olduğunu söyleyen başkan kocaispir.

Bugüne kadar birçok kültüre ve dine ev sahipliği yapan ülkemizde ise kültür bakanlığı nın taşınmaz kültür varlığı olarak 77 adet antik kent bulunuyor. 4 üncü yüzyıldan kalma bazilikaya ait zemin mozaikler sergileniyor. Misis antik kenti tarihi kentler birliği tarafından proje dalında birincilik ve başarı ödülüne de layık görülürken 45 gün süren sonbahar kazısının sona erdiği diğer.

Hatta listeye dahil olmayanlarla bu sayının 100 ü. Misis antik kenti adana da ceyhan nehri kenarında bulunan ikinci bir geçit özelliği taşıyan misis antik kenti aynı zamanda ipek yolu üzerinde bulunmaktadır.

Misis Antik Kenti Adana Misis Te Lokman Hekim In Misis Koprusu Nden Gecerken Olumsuzluk Ilacini Kaybettigi Yedi Uyurlardan Karatas D Turkiye Antika Manzara

Misis Antik Kenti Cazibe Merkezi Haline Getiriliyor

Misis Antik Kenti

Adana Misis Mopsuhestia Antik Kent Biadana Com

Misis Antik Kenti Nde Sonbahar Kazilari Basladi

Misis Antik Kenti Nde 2018 Yili 2 Donem Arkeoloji Kazilari Basladi Haberi Arkeolojik Haber Arkeoloji Haber Arkeoloji Haberleri

Adana Haberleri Misis Antik Kenti Nde Kazilar Basladi Merkez Haberleri

Misis Antik Kenti Roma Kaleler Turkiye

Misis Antik Kenti Nerede Misis Antik Kentindeki 7 Bin Yillik Gecmis Gun Yuzune Cikariliyor