Kaunos Antik Kenti Hikayesi

Kente girişte kaya mezarları ziyaretçilerin ilgisini çeken eserlerdir. Kralın oğlu olan kaunos da oradan kendisini sevenlerle birlikte ayrılarak giderler.

Kaunos Antik Kenti Gezilecek Yerler Hellovillam

Muğla nın ortaca ilçesine bağlı dalyan mahallesi nde bulunan kaunos antik kenti efsanevi kral kaunos tarafından kurulmuş karya kenti olarak kurulan ancak zaman içinde pek çok etkiye maruz kalan kaunos ta kaya mezarları hamam agora 5 bin kişi kapasiteli antik tiyatro ve kutsal tapınağı ile 3 bin yıllık tarih gözler önüne serilmiş.

Kaunos antik kenti hikayesi. Kaunos antik kentinin ilk keşfi. Işte orası oldukça hüzünlüdür. Dik bir dağa üzerine yapılan bu kral mezarları m ö.

Antik çağ da ticari açıdan önemli bir liman kenti olan kaunos zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiştir. Diğer taraftan kenti tahkim eden yaklaşık 3 km. 1840 yılında ingiliz arkeolog hoskyn tarafından olur.

Kentte kaunos halkı ve meclisi ibaresi bulunan bir yazılı blog bulurlar ve buranın kaunos antik kenti olduğu anlaşılır. Dalyan dalyan nerede ve en iyi 15 gezilecek yer. Antik çağ da bir liman kenti olan kaunos günümüzde kıyıdan hayli içeride kalmıştır.

Kaunos un en ilgi çekici yapılardan biri de kaya kral mezarlarıdır. Kaunos antik kenti zaman içinde pers mısır rodos bergama krallığı ve roma imparatorluğu yönetimine geçti. Uzunluğundaki sur duvarları stoa agora çeşme hamam tiyatro ve tapınak kalıntıları kaunos un antik dönemde teşkilatı tam bir kent olduğunu ortaya koymaktadır.

Kaunos un kız kardeşi byblis e gelince. şuan da kaunos antik kenti denizden 8 kilometre uzaklaşmıştır. Yazılı belgelerde ise kaunos isminin ilk kez pers savaşları sırasında iö 546 geçtiği görülmektedir.

Lidya sınırındaki şimdiki çandır köyü sınırları içinde ve dalyan kanalı kıyısında yer alan kendi adını taşıyan kaunos antik kenti ni kurar. Unesco dünya mirası geçici listesi nde yer alan kaunos antik kenti kaya mezarları 5 bin kişilik tiyatro bazilika hamam agora ve demeter kutsal tapınağı ile ziyaretçilerine adeta. Tarih doğa deniz kaunos antik kenti yazısı için teşekkürler anadolunun hikayesi kaunos byblis efsanesi eşliğinde manzarası ve günbatımı ile gezilmeye değer.

Kaunos antik kenti kazı başkanı prof. Cengiz işık kaya mezarlarının koruma altına alınmasının kültür ve turizm bakanı ertuğrul günay ın ziyareti sırasında gündeme geldiğini ve bu amaçla 1007 programı projesinin hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi. Muğla nın en güzel yerlerinden.

Dalyan akdeniz kıyılarının tarihi ve doğası ile dikkat çeken en önemli köşelerinden birisidir. Yüzyılda yapılmış ve daha sonraları roma dönemlerinde bu tarz kaya mezarları kullanılmıştır.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Tarihi Yerler Gezilecek Yerler Light Tours Tatil Rehberi

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Gezilecek Yerler Hellovillam

Kaunos Antik Kenti Raillife Dergisi

Kaunos Antik Kenti Byblis Efsanesi Mugla Her Zaman Iyi Bir Fikirdir

Kaunos Antik Kenti Byblis Efsanesi Mugla Her Zaman Iyi Bir Fikirdir

Dalyan Kaunos Antik Sehir Rehberi

Doganin Ayirdigi Antik Kent Kaunos Histodia