Kadifekale Antik Tiyatro

Kadifekale de gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik antik roma tiyatrosu nu gün yüzüne çıkarabilmek için izmir büyükşehir belediyesi nin yürüttüğü çalışmalarda antik tiyatronun sahne duvarları ile girişi ortaya çıktı. Hellenistik ve roma dönemi smyrna sının günümüzde kadifekale olarak bilinen ve antik kaynaklarda pagos olarak adlandırılan akropolisi.

Gecekondularin Arasindan 16 Bin Kisilik Antik Tiyatro Cikti

Kadifekale antik tiyatro ve çevresinde gerçekleştirilecek projelerden biri de arkeoloji ve tarih parkı düzenlemesidir.

Kadifekale antik tiyatro. Kadifekale antik tiyatro son durum kadifekale de gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik antik roma tiyatrosu nun sahne duvarları ilk kez gün ışığına çıktı. Kadifekale deki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi 1917 1918 yıllarında otto berg ve otto walter ın araştırmalarında ve araştırmalarına yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. Birinci derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiş kadifekale antik tiyatro ve aralarında kalan ikinci derece arkeolojik sit alanında koruma ve kullanma koşullarını belirlemek amacıyla 1 1000 ölçekli koruma amaçlı imar planı hazırlanmıştır.

çalışmalar tamamlandığında izmir efes ve bergama nın ardından yeni bir antik antik tiyatroya daha sahip olacak. Izmir büyükşehir belediyesi kadifekale deki gecekondular arasında kalan 16 bin kişilik antik roma tiyatrosu nu gün yüzüne çıkarabilmek için 11 milyon tl lik kamulaştırma yaptı 28 binanın yıkımını gerçekleştirdi. Izmir büyükşehir belediyesinin kadifekale de sürdürdüğü antik roma tiyatrosu nun kente kazandırılması çalışmalarında antik tiyatronun sahne duvarları ile girişinin ortaya çıktığı bildirildi.

Kamulaştırma kararı alınan kadifekale de izmir büyükşehir belediyesi yıkım çalışmaları yapmıştı. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının roma dönemi özellikleri taşıdığı biliniyor. Yüzey kazılarında orkestra ve sahne kısmının duvarları gün yüzüne çıktı.

Kadifekale deki antik roma tiyatrosu kazı alanında kamulaştırma yıkımlarının ardından arkeolojik çalışma başladı. Izmir büyükşehir belediyesi kadifekale deki gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik antik roma tiyatrosu nu gün yüzüne çıkarabilmek için 11 milyon lira harcayıp 101. Günümüzde devam eden kazılarla kadifekale eteklerinde bulunan antik roma tiyatrosu ortaya çıkarılıyor.

Smyrna akropol tepesi konumu gereği deniz tarafında tüm izmir körfezi ni kara tarafında ise yeşildere vadisi ile bornova ovası nı denetim altında tutabilecek bir bakış açısına sahiptir.

Izmir Kadifekale De Yikilan Evlerin Altindan Roma Tarihi Cikti Onedio Com

Smyrna Tiyatrosu

Kadifekale De Antik Tiyatro Ortaya Cikiyor Kent Haberleri Haberleri

Kadifekale Antik Tiyatro Koruma Gelistirme Ve Yasatma Projesi Izmir Tarih

Kadifekale De Antik Roma Tiyatrosuna Ilk Kazma Roma

Kadifekale De Antik Roma Tiyatrosu Orhan Besikci

Kadifekale Antik Tiyatro Koruma Gelistirme Ve Yasatma Projesi Izmir Tarih

Kadifekale De Antik Tiyatro Gorundu

Define Avcilari Antik Tiyatroyu Gozune Kestirdi