Izmir Efes Antik Kenti Ile Ilgili Bilgiler

Efes izmir ilimizin selçuk kenti sınırlarında ve anadolu nun batı kıyısında bulunan eski dönemlerde önemli bir roma ve antik yunan kenti olan ilçedir ionia nın klasik yunan dönemi 12 şehrinden biri olan efes in kuruluşu mö 6000 yılına kadar gitmektedir. Yunan roma ve türk olmak üzere birçok medeniyetin izlerini üzerinde taşımaktadır.

Efes Antik Kenti Hakkinda Bilgiler Nerededir Mimarisi Ve Tarihcesi Bilgihanem

Hattuşaş antik kenti nde ilk kazı çalışmaları 1834 yılında yapılmıştır.

Izmir efes antik kenti ile ilgili bilgiler. Izmir in selçuk ilçesinde yer alan ve antik dönemin en önemli şehirlerinden biri olan efes in eski yunanca ephesos geçmişi mö. Efes kayda değer bir yunan roma mirasına sahip olan ülkemizin en çok ziyaret edilen arkeolojik alanıdır. Efes antik kenti izmir ili sınırları içerisindeki selçuk ilçesindedir.

Izmir ilinin selçuk ilçesinde yer alan efes antik kenti. Istanbul merkez efes arası 541 kilometre 6 saat 20 dakika ankara merkez efes arası 620 kilometre 7 saat 20 dakika. Efes antik kenti hakkında bilgiler.

Efes antik kenti efsaneye göre amazon adıyla bilinen savaşçı kadınlar tarafından kurulmuş hitit yazıtlarında geçen arzawa krallığının başkenti apasas olduğu düşünülüyor neolitik dönemden günümüze kadar kesintilerle de olsa yerleşimin sürekliliğinin görüldüğü efes insanlık tarihinin en önemli miraslarından biri. Efes harabeleri hakkında bilgi. Efes antik kenti kentine mimari gözle bakılmalıdır.

Türkiye deki antik kentler ve arkeolojik cazibe merkezleri arasında efes harabeleri bergama ve truva ile birlikte en ünlü üç antik kentten birisidir. Bu kazılardan sonra 1906 yılında alman hugo winckler ile istanbul arkeoloji müzesi nde thedor makridi çivi yazısıyla yazılmış olan büyük bir hitit arşivi bulunmuştur. Efes antik kenti izmir in selçuk ilçesine bağlı antik bir ören yeri.

Efes harabeleri efes antik kenti efes izmir in selçuk ilçesinin 3 km uzağında bulunan antik kent kuruluşu cilalı taş devri mö 6000 yıllarına dayanır. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler bugüne kadar iyi muhafaza edilmiş roma sokaklarında yürümek anıtları görmek şu an harap olan bu kentin eski ruhunu hissetmek için efes antik kenti ne gelirler. Bu yerde olan kalıntılar incelendiği zaman kütüphanelerin konaklama alanlarının.

6000 yılına kadar dayanıyor ve döneminde yaklaşık 250 000 nüfusa sahip olduğu düşünülüyor. Kentteki kalıntılar ise ilk olarak fransız arkeolog charles texier tarafından keşfedilmiştir. Içerisinde artemis tapınağı meryem ana evi ve ashab ı kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser izmir in selçuk ilçesinde yer almakta ve türkiye nin en önemli turistik yerleri arasında bulunmaktadır.

Unesco tarafından 1994 yılında dünya mirası geçici listesi ne alınan efes 2015 yılında dünya mirası. Efes tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları yaklaşık 8 kilometrelik geniş bir alana yayılır. Efes antik şehri küçük menderes nehri nin kıyıları alüvyonla doldurması sonucu yüzyıllar içerisinde denizden uzaklaşmış ve bu sebeple yerleşim alanları birkaç kez yer değiştirmiştir.

Efes antik kenti ülkemizin tarihi dokusunun zenginleşmesini sağlayan önemli yerlerden birisidir. 6000 yıllarına dayanan efes antik kenti farklı dönemlerde roma yunan ve türklere ait bir antik kent olmuştur.

Efes Antik Kenti Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

Efes Antik Kenti Biz Evde Yokuz

Efes Antik Kenti Hakkinda Bilgi Ucuzagit Blog

Efes Antik Kenti Hakkinda Bilgiler Nerededir Mimarisi Ve Tarihcesi Bilgihanem

Efes Antik Kenti Tarihcesi Hakkinda Bilgi Nerede Giris Ucreti Ulasim

Efes Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir Ve Giris Ucreti Selcuk Izmir

Efes Antik Kenti Hakkinda Bilgiler Nerededir Mimarisi Ve Tarihcesi Bilgihanem

Selcuk Efes Muzesi Selcuk Gezi Rehberi Yolcu360 Com

Efes Antik Kenti Nerede Giris Ucreti Ve Tum Detaylar Seyahat Dergisi