Hattuşaş Antik Kent

Yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. En eski yerleşim alanı olarak büyük kale çevresi gösterilmektedir.

Corum Hattusa Antik Kenti Ancient Cities Visit Turkey Unesco World Heritage

Hattuşaş 1986 yılında unesco dünya mirasları listesine dahil edilmiştir.

Hattuşaş antik kent. Antik kent çorum un boğazkale ilçesine yalnızca 4 km çorum merkezine ise 80 km mesafede yer almaktadır. Bu bölümler aşağı kent yukarı kent büyük kale ve yazılıkaya dır. Bu kazılardan sonra 1906 yılında alman hugo winckler ile istanbul arkeoloji müzesi nde thedor makridi çivi yazısıyla yazılmış olan büyük bir hitit arşivi bulunmuştur.

çorum il merkezine 82 km sungurlu ya 29 km boğazkale ilçe merkezine yaklaşık 1 2 km samsun çarşamba havaalanı na ise 167 km uzaklıktadır. Hattuşaş antik kenti nde ilk kazı çalışmaları 1834 yılında yapılmıştır. Hatuşaş hititler in genç tunç çağı döneminde başkentlik yapmıştır.

Hattuşaş kalıntıları yaklaşık 7 kilometrelik geniş bir alana yayılmış olduğundan bir rehber ya da şoförlü araç kiralamak mantıklı bir seçim olacaktır. Kent tarih sahnesinde hitit imparatorluğu nun mö 17. Bu kenti diğerler antik kentlerden ayıran en büyük özelliği geçmişte bir çok medeniye başkentlik yapmış olmasıdır.

Hattuşa ören yeri çorum il merkezine 82 km sungurlu ilçe merkezine 29 km boğazkale ilçe. Hattuşaş antik kenti nerede nasıl gidilir. Kentteki kalıntılar ise ilk olarak fransız arkeolog charles texier tarafından keşfedilmiştir.

Yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. Hattuşa antik kentindeki kalıntılar bu antik kentin belirli bölümlerinde bulunmaktadır. Hattuşaş antik kenti ne girişte görülen ve daha sonra yeniden inşa edilen sur duvarları çoğu turistik gezinin başlangıç noktasını oluşturur.

Hattuşaş hititler in geç tunç çağı dönemindeki başkentidir. Kent tarih sahnesinde hitit imparatorluğu nun mö 17. Hititler in başkenti hattuşa çorum un güneybatısında boğazkale ilçesi nde yer almaktadır.

Hattuşaş antik kenti hitit imparatorluğu nun başkenti olan hattuşaş antik kenti anadolu tarihinde yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Hattuşaş antik kenti çorum un boğazkale ilçesine bağlı hisar mahallesinde bulunur. çorum il merkezinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla boğazkale ilçesinde bulunmaktadır.

1986 yılında unesco dünya miras listesi ne alınan hattuşa çorum boğazköy hitit imparatorluğunun başkenti olarak anadolu da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Hattuşaş antik kent mehmet ayaz 23 ocak 2020 arkeoloji yorum yap 49 görüntüleme hattuşaş antik kent i megalitik taşlara sfenkslere aslanlara gizemli yeşil taşa andezit bloklar üzerinde lazerle yapılmış gibi duran sondaj deliklerine ve dünyanın her yerinde ve güney amerika da bulunan arkeolojik bulgulara da ev sahipliği yapmaktadır. Hattuşaş çorum un sungurlu ilçesinin güneydoğusunda boğazkale ilçesinin 4 km doğusundadır.

Aşağı kent hattuşa nın kuzeyinde bulunmaktadır yukarı kent ise güney kısımdadır. Yüzyıllar arasında hititlerin başkenti olarak yer almıştır.

Hattusas Antik Kenti Corum Hattusas Antik Kenti Bogazkale Resmi Tripadvisor

Hattusa Kultur Portali

Where Is Hattusas Ancient City History And Story Rayhaber Raillynews

Turkey Corum Bogazkale Hattusa Steemit

Tarihin Derinliklerine Yolculuk Turkiye Deki En Buyuk Antik Kentler Seyahat Haberleri

Hattusas Antik Kenti Corum Basatti

Hattusas Antik Kenti Gezi Rehberinizi Blog Sayfamizda Bulabilirsiniz

Hattusas Hattusas Antik Kenti Bogazkale Resmi Tripadvisor

Hattusas Antik Kenti Kral Kapisi King Photoworld Fotograf Merkezi Facebook