Dünyadaki Antik Kentler

Işte dünyanın önemli 20 antik alanı. Türkiye nin bütün coğrafi bölgelerinde olduğu gibi ege bölgesinde de birçok antik kentler bulunmakta.

Dunyanin Kayip 10 Antik Kenti Arkeo Kultur

Her geçen gün güncelleyeceğimiz bu antik kentler kategorimizin en önemlilerinden başlıca olanı izmir de bulunan efes antik kenti dir.

Dünyadaki antik kentler. Güneydoğu anadolu bölgesinin antik kentleri. Taşıdıkları izlerle farklı dönemlerdeki kültür ve yaşayış biçimleri hakkında çok değerli bilgiler verirken her yıl binlerce seyahatsever tarafından ziyaret edilir. Bundan dolayı bizim için kesinlikle keşfedilmesi gereken ilham verici bir rota.

Farklı medeniyetleri tanımak ve yaptıkları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu antik kentleri gezebilirsiniz. Antik kentler genellikle ege ve akdeniz bölgelerinde görülmektedir. Türkiye nin en güzel antik kentleri.

Türkiye nin konumlandığı topraklarda var olmuş binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini antik kentler sayesinde gözlemlemek mümkün. Bir yaz tatilinde doğa şöleni sunan bu bölge antik kentleriyle yolculuğumuza gizem de katıyor. 1987 yılında unesco dünya mirası listesi ne giren bu yüce dağ 1988 yılında ise milli park ilan edilerek koruma altına alınmış.

Zaten türkiye nin gerek ege bölgesi gerekse diğer coğrafi bölgeleri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. ülkemizin en önemli değerlerin başında gelen ve unesco dünya mirası listesinde bulunan efes harabeleri her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Hatta bazı kimseler tarafından dini kitaplardaki helak edilen kentler ve milletler ile aynı kaderi paylaştığını söylemişlerdir.

Dünyanın birçok noktasına antik kentler bulunuyor. Antik kentler tarihin en güzel kalıntıları olarak günümüze kadar ulaşmışlardır. Dünyadaki antik kentler arasında belki de değeri zamanla daha çok anlaşılacak bu muhteşem seyahat noktasına uğramadan denizli den geçmeyin.

Bu kadim medeniyetlerin yerleşim alanlarında görülecek paha biçilemez eserler var. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve tarihe tanıklık eden antik kentler ziyaretçilerine zamanda yolculuk yapma fırsatı sunar. Bu antik kentler tarihe tanıklık etmiş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmaları ile ön planda yer alıyor.

Türkiye nin en güzel antik kentleri ve tiyatroları listesi. Güneydoğu daki antik kentler nemrut dağı adıyaman. Türkiye nin bütün coğrafi bölgelerinde olduğu gibi güneydoğu anadolu bölgesinde de birçok antik kentler bulunmakta.

Antik kentlerde yer alan her kalıntı bize geçmiş medeniyetlerden bir ipucu fısıldıyor. Adıyaman ın kahta ilçesinin kayadibi köyü nün yakınında yer alan nemrut dağı 2206 metre yüksekliğe sahip. Ege bölgesinin antik kentleri.

Kalıntılardaki en çok göze çarpan ve dikkat çeken şeyler ise olduğu gibi kalıp bir heykelmişcesine görüntü veren insanlardır. Ege antik kentler cenneti bundan hiç şüphemiz yok. Zaten türkiye nin gerek güneydoğu anadolu bölgesi gerekse diğer coğrafi bölgeleri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Dunyanin En Onemli 10 Antik Kenti

Dunyanin En Efsane 10 Sehri Edumag

Dunyanin En Onemli 20 Antik Alani Geziko

Dunyanin En Unlu Antik Sehirleriege Yapi Ege Yapi

Turkiye De Mutlaka Gorulmesi Gereken 20 Antik Kent

Dunyaca Unlu Antik Kentler Blog

Dunyanin En Onemli 20 Antik Alani Geziko

Dunyanin En Onemli 20 Antik Alani Geziko

Dunyanin En Onemli 20 Antik Alani Geziko