Allianoi Antik Kenti Izmir

Paşa ilıcası mevkiinde bulunan allianoi termal bir kent özelliği taşımaktadır. Allianoi antik kenti bergama izmir by ilkay aydin 5 sene ago 7 ay ago bergama izmir den kuzeye doğru yola çıkıldığında ayvalık tan edremit körfezine uzanan kıyı yolu ile manisa nın kuzeyine inen soma yolunun ayrıldığı kavşak noktasındadır ve bereketli bergama ovası na hakim konumda yer almaktadır.

Izmir De Sular Altinda Kalan Antik Kent Icin Aihm Den Karar

Allianoi izmir il i bergama ilçesi sınırları içinde bergama ivrindi karayolunun 18.

Allianoi antik kenti izmir. Kent 30 bin metrekarelik bir alanı. Km sinde bergama nın kuzeydoğusunda yortanlı barajı gölet alanının tam ortasında paşa ilıcası mevkii nde yer alan bir misya antik kenttir. Aelius aristides in hieroi logoi kitabında bahsedilmektedir.

Antik kent hakkında tek bilgi veren kaynak da budur. Kocaçay ve ilyas çayı vadisinde bulunan kent bir roma kaplıcası asklepion olduğu için ün kazanmıştı. Kategori tarihi yerler konum türkiye izmir bergama etiket allianoi antik kenti tarihi ören yeri yapıt kalıntı.

Allianoi antik kenti günümüzde izmir in bergama içesinde yer almakta ve izmir e uzaklığı yaklaşık olarak 20 kilometredir. Allianoi antik kenti yok. Km sinde bergama nın kuzeydoğusunda yortanlı barajı gölet alanının tam ortasında paşa ilıcası mevkii nde yer alan bir antik kenttir.

1998 yılından bu yana da paşa ilıcası merkez olmak üzere baraj gölet alanı içinde. Allianoi antik dünyanın dört büyük şifa merkezlerinden birisi idi. Roma döneminden kalan en iyi korunmuş termal tedavi merkezi olma özelliği taşıyan 1800 yıllık allianoi antik kenti izmir in bergama ilçesinin 18.

Izmir in tarihi alanlarından biri olan allianoi antik kenti bergama ilçesindeki yortanlı barajı alanının tam ortasında bulunmaktadır. Bergama allianoi antik kenti izmir bergama tarihi yerler. Allianoi antik kenti izmir 9 mayıs 2018 yazar izmir ilinin bergama ilçesinin kuzeydoğusundaki ivrindi bergama karayolunun 18 kilometresinde yer alan allianoi antik kenti konum olarak yortanlı barajının göletinin tam ortasında paşa ilıcası mevkiindedir.

Allianoi izmiri bergama ilçesi sınırları içinde bergama ivrindi karayolunun 18. Aelius aristides in hieroi logoi kitabında bahsedilmektedir. Paşa ilıcası mevkiinde bulunan allianoi termal bir kent özelliği taşımaktadır.

1998 yılından bu yana da paşa ilıcası merkez olmak üzere baraj gölet alanı içinde kalan alanda kurtarma kazıları devam etmektedir. Allianoi antik kenti izmir in tarihi alanlarından biri olan allianoi antik kenti bergama ilçesindeki yortanlı barajı alanının tam ortasında bulunmaktadır.

Bergama Allianoi Antik Kenti Izmir Bergama Tarihi Yerler Sehiralem Com

Allianoi Antik Kenti Bergama Izmir Resimler Sanat Tarihi Peyzaj

Allianoi Antik Kenti Bergama Izmir

Allianoi Antik Kenti Bingezi

Allianoi Antik Kenti Bergama Izmir

Izmir Turkiye Dunya Dan Guncel Haberler

Bergama Allianoi Antik Kenti Izmir Bergama Tarihi Yerler Sehiralem Com

Aihm Den Allianoi Antik Kenti Icin Ihlal Karari

Allianoi Antik Kenti Bergama Izmir Muzeler Geziler Antika