Alinda Antik Ile Ilgili Bilgiler

Aydin ın karpuzlu ilçesinde alinda antik kenti çevresinde araştırma yapan yüzey araştırma ekibi içerisinde yazıt olan oda mezar buldu. Daha sonra kenti ziyaret eden arkeolog sir charles fellows ve diğer gezginler tarafından bulunan paralar sayesinde buranın alinda olduğu anlaşılmıştır.

Alinda Antik Kenti Nerede Aydin Da Bilim Dunyasini Heyecanlandiran Kesif

Alinda antik kentini tarih sahnesine çıkaran ve onu ünlü yapan karia.

Alinda antik ile ilgili bilgiler. Ilk çağ yazarlarından arrianus bu kentten karia nın en müstahkem şehri diye bahseder. Antik kaynaklarda hekatomnos un kızı. Seyahat antik kentler.

Işin tuhaf yanı ise hiç kazılmamış olmasıdır. Ilk kez böyle yazıtlı oda mezar bulunması heyecan yarattı. Alinda komşusu alabanda ile karşılaştırıldığında karpuzlu ilçesindeki şehrin kalıntıları olağanüstü güzelliktedir.

Anadolu nun en görkemli antik kentlerinden birisi de alinda antik kentidir. Fakat verdiği kısa ve isteksiz bilgiler yapıların nasıl bu kadar mükemmel korunduğu hakkında hiçbir fikir vermez. Bilge umar a göre alinda sözcüğü luwi veya kar dilinden gelmiş olup işık anlamındadır.

Yüzyılın ikinci yarısında önem kazanan bu kale kent karpuzlu ovası na egemen bir geçitle birbirine bağlı iki tepe üzerinde kuruludur. Alinda antik kenti 1765 yılında antik dönem araştırmacısı ve gezgin richard chandler tarafından ziyaret edilmiş ve komşusu alabanda ile karıştırılmıştır. Kentin kuruluş tarihi bilinmemektedir.

Antik kent ile ilgili arkeolog dr. Alinda aydın ın güneyinde karpuzlu ilçesinin sınırları içindeki antik kenttir mö 4. Alinda antik kenti karpuzlu hakkında faydalı bilgiler.

Geçmişinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapan il genelinde 23 antik kent ve ören yeri bulunan aydın da yeni bir keşif daha yapıldı. Yerleşim 1765 yılında chandler tarafından ziyearet edilmiştir. Ruggendorfere bilgiler veren anmak ziyaretten duyduğu memnuniyeti diler getirerek antik kentin bir an önce gün yüzüne çıkmasıyla ilçenin kaderinin değişeceğine inandığını söyledi.

Alinda Antik Kenti Bilgi Ve Fotograflari Karpuzlu Fotograf Antika Altin

Alinda Kultur Portali

Alinda Antik Kenti Arkeogezgin

Alinda Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir Aydin Antik Kentler Gezisi

Alinda Antik Kenti Aydin Karpuzlu

Alinda Antik Kenti Kralice Sehri

Alinda Antik Kenti Nerede Nasil Gidilir Aydin Antik Kentler Gezisi

Alinda

Alinda Antik Kenti Didim Antik Kentler