Akseki Cevizli Köyü Antik Adı

Cevizli nin tarihsel adı kutsal ve güzel tepe anlamına gelen k uwa akra kelimelerinden türetilen kagra kαγρα dır. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Sign In Mimari Ev Planlari Evler

Eski adı marla olan akseki.

Akseki cevizli köyü antik adı. 1996 da riet van bremen tarafından bu kalıntıları ve antik şehri konu alan akademik yayınlar. Bu sayı köylerle beraber 14 bine ulaşır. Akseki yakın çevresinde tespit edilen antik yerleşimlerin etenna kotenna erymna gibi adları bilinenler ibradı unulla minareli sinan hoca güzelsu cevizli ve bademli gibi antik adları bilinmeyen ve daha küçük boyutlu yerleşimler de vardır.

Karakışla köyü ile ceceler arasında bölgeye hakim konya yolunu gözleyen konumdadır. Antik lykia pamphylia ve pisidia bölgeleri şehirleri. Dir ile olan uzaklığı ise 185 km dir.

Antalya ve ilçelerinde bulunan antik kentler hakkında bilgi ulaşım haritaları resim albümleri giriş ücretleri. Cevizli köyü eski adı anagert olan köyümüz il merkezine 55 ardanuç ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktadır. 10 12m yüksekliğindeki surlar yıkık durumdadır.

Oraya çıkıp köyü yukarıdan izleyin. Yaz aylarında akseki dağlarına yaylaya çıkarlar. Antik kagrai üzerine kurulmuş cevizli köyünü ve restore edilmiş sokaklarını görebilirsiniz.

Taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşıyor. Akseki ilçesine 25 km uzaklıktadır. Ayrıca tepede kagrai antik kenti kalıntıları yer alıyor.

Geleneksel akseki evi 2 katlı ve taş duvarlardan oluşuyor. Akseki ye bağlı şirin bir köy. Akseki ilçe merkezinde atatürk anıtına çıkıp şehri kuşbakışı seyretmeyi ve hacı ömerzadelerden mustantik mustafa efendi konağı.

Cevizli antalya ilinin akseki ilçesine bağlı bir mahalledir. Metin sözen sokağı görülmesi gereken restore edilmiş nefis evlerden oluşuyor. 52 tane köyü bulunan akseki de nüfus yoğunluğu kilometrekarede 10.

Bahar döneminde dağ keçileri evin bahçelerine kadar iniyor. Cevizli antalya ilinin akseki ilçesine bağlı bir mahalledir. Ilçeye olan uzaklığı 26 km.

Evdeki taş duvarda dikine atılan kısa parçaları yöre halkı düğme olarak adlandırıyor. Açık hava müzesi görünümünde olan sarıhacılar köyü nün antik yollarında yürümek. Eski adı kaynaklarda bucak doğrul maa kışla olarak geçmektedir.

Antik çağ dan günümüze varlığını sürdüren alanya ve bir ölçüde side manavgat yöresini iç anadolu ya bağlayan ticaret. Cevizli nin tarihsel adı kutsal ve güzel tepe anlamına gelen k uwa akra kelimelerinden türetilen kagra kαγρα dır.

Facebook

10 En Iyi Cevizli Akseki Goruntusu 2020 Futbol Antalya Logolar

Antalya Akseki Cevizli

Akseki Hakkinda Akseki Rehberi

Sign In Antalya Eski Evler Evler

Akseki Cevizli Dugmeli Evler Kar Turu Bortu Bocek Gezi Doga Tarih Kultur Tren Turu

Akseki Cevizli Dugmeli Evler Kar Turu Bortu Bocek Gezi Doga Tarih Kultur Tren Turu

Sign In Antalya Fotograf Evler

Akseki Cevizli Koyu