Afyon Amorium Antik Kenti

Amorium kazı başkan yardımcısı mehmet kurt antik kentin tarihi ve kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Amorium antik kenti afyonkarahisar amorium hisar ankara nın 170 kilometre güneybatısında afyonkarahisar ın 70 kilometre kuzeydoğusunda ve emirdağ ilçesi nin 12 kilometre doğusunda yer alan ve m ö 2000 li yıllardan itibaren hitit phryg yunan roma bizans selçuklu ve osmanlı dönemlerinde kesintisiz yerleşim görmüş antik kenttir.

Amorium Antik Kenti 7 Uygarligin Izlerini Tasiyor

Ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometrelik bir mesafede yer almakta olup antik kentin yakınında hisarköy kasabası bulunmaktadır amorium antik kenti nde ilk kazı.

Afyon amorium antik kenti. Doğusunda yer alan ve m ö. Güneybatısında afyonkarahisar ın 70 km. Amorium hisar ankara nın 170 km.

Afyon amorium antik kenti afyon un emirdağ ilçesinde bulunan amorium antik kenti birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup günümüze getirdiği kalıntılarıyla turistlerin merak ettiği noktalardan biridir. Emirdağ yakınlarındaki antik kent. Amorium resmi kayıtlarda afyon a bağlı bir ilçe olarak geçen halkının çoğunun ise belçika nın ghent ve brüksel şehirlerinde ikamet ettiği bir yerdir emirdağ ve bu ilçeye bağlı günümüzde pek çok köy bulunmaktadır.

Amorium antik kenti nin bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı aktaran kurt amorium antik kenti hititler frigler bizanslılar ardından selçuklu ve osmanlı döneminde kesintisiz yerleşim gören bir kent. Amorium antik kenti nin ziyaretçileri için bir karşılama merkezi planladıklarını dile getiren demirel bununla birlikte kazısı tamamlanmış yapı bakiyelerinin üzerleri örtülerek ziyaretçilere açılması söz konusu. Tarihi milattan önce m ö 2000 li yıllara dayanan afyonkarahisar ın emirdağ ilçesinde amorium antik kenti nde 35 kişilik bir ekiple kazı çalışması yeniden başladı.

Amorium antik kenti afyon un emirdağ ilçesinde bulunan amorium antik kenti birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup günümüze getirdiği kalıntılarıyla turistlerin merak ettiği noktalardan biridir ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometrelik bir mesafede yer almakta olup antik kentin yakınında hisarköy kasabası bulunmaktadır. Tarihi 8 yy a kadar uzanan emirdağ ın toprakları bir zamanlar hititler den lidyalılar a eski yunanlılar dan. Amorium antik kenti 2021 de turizme açilacak kültür ve turizm bakanlığınca 12 ay kazı yapılacak alanlar arasında belirlenen afyonkarahisar ın emirdağ ilçesindeki amorium antik.

Amorium antik kent tarihe işık tutacak. Kuzeydoğusunda ve emirdağ ilçesinin 12 km.

Amorium Antik Kenti Kultur Portali

Amorium Antik Kenti Nin 2021 De Turizme Acilmasi Bekleniyor Keyif Haberleri

Emirdag Amorium Antik Kenti Afyonnews

Amorium Antik Kenti Ne Nerede

Amorium Antik Kenti Turizme Acilmayi Bekliyor Seyahat Haberleri

Amorium Antik Kenti Kultur Portali

Amorium Antik Kenti Nde 3 Boyutlu Yolculuk Ntv

Amorium Antik Kenti Turizme Acilmayi Bekliyor Turizm Gundemotuzbes

Amorium Antik Kenti Turizme Acilmayi Bekliyor Seyahat Haberleri