Adana şar Antik Kenti Hakkında Bilgi

Kent hititler döneminde önemli bir merkez şehirdi. şar antik kenti hakkında bilgi gezi yazısı planı rehberi.

Sar Antik Kenti Tufanbeyli Adana Neredekal Com

Gezide bana oğlum gencay eşlik etmişti.

Adana şar antik kenti hakkında bilgi. Ilçenin 20 kilometre kuzeydoğusunda şar köyünde bulunmaktadır. Anavarza antik kenti nin roma imparatorluk devri öncesi tarihi hakkında hemen hemen hiçbir bilgimiz yoktur. Adana şar örenyeri antik kenti tufanbeyli ilçesi nin kuzey ucundaki örenyerinde hitit roma ve bizans dönemi eserleri yer almaktadır.

şar antik kenti adana nın tufanbeyli ilçesinde bulunan şar antik kenti birçok tarihi kalıntısıyla ziyaretçilerini ağırlamaya dev etmektedir. Hitit kralları burada dini ayinlere katılırlardı. Antik kent duvarlarının hemen dışına kurulmuş küçük köyün ismi dilekkaya dır.

Gezi tufanbeyli ilçesindeki şar antik kentini görmek içindi. şar antik kenti adana tufanbeyli ilçesine bağlıdır. Günümüze kadar gelebilen tarihi kalıntılardan olan şar antik kenti daha çok roma dönemine ait eserlere sahiptir.

Günümüze kadar gelebilen tarihi kalıntılardan hitit roma ve bizans eserleri yer alır daha çok roma dönemine ait eserlere sahiptir. üç yıl önceydi adana kültür ve sanat derneği olarak üyelerimizin ve yakınlarının katıldığı bir doğa ve kültür gezisi düzenlemiştik. Adana nın tufanbeyli ilçesinde bulunan şehrin tarihine tanıklık eden şar antik kenti ni ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat antik kentler. Yüzyıldan kalma roma dönemine ait bir ala kapı yer almaktadır. 19 yılında imparator augustus tarafından ziyaret edilen kent anazarbus yanındaki caesarea diye anılmaya başlamıştır.

Adana şar antik kenti hakkında faydalı bilgiler. Yağmurlu ve soğuk bir kış günü sabahtan akşam geç vakitlere kadar süren gezi çok hoş geçti aks de başkanı nuran terliksiz. Roma döneminden kalan önemli kalıntılar arasında ise amfi tiyatrodur.

Kilikya komanası diye anılan bu yer hititlerin dini merkezlerinin ikincisi olup ilki pontus komanası idi.

Sar Comana Magara Ovasinin Antik Sehri Tufanbeyli Adana Eylul 2015 Youtube

Sar Antik Kenti Nerde Gezi Yazisi Plani Rehberi Ornegi Turlari Butik Oteller

Antik Dini Merkezlerden Biri Olan Klikya Komanasi Sar Antik Kenti

Sar Comana Antik Kenti Adana Sar Comana Antik Kenti Yorumlari Tripadvisor

Sar Antik Kenti Kozanbilgi Net

Sar Antik Kenti Koyun Icerisinde Bir Antik Kent Sar Comana Antik Kenti Adana Turkiye Tripadvisor

Sar Komana Antik Kenti Adana Baska Askla Yasanan Bambaska Sehiradana Baska Askla Yasanan Bambaska Sehir

Sar Antik Kenti Nerde Gezi Yazisi Plani Rehberi Ornegi Turlari Butik Oteller

Adana Sar Antik Kenti Kultur Turizmi Milliyet Blog